Den giftiga rödryggade australienska spindeln hittades på GKN. Foto: TT Bild

Giftspindlar på GKN

Uppdaterad
Publicerad

Några anställda på teknikföretaget GKN i Trollhättan gjorde en obehaglig upptäckt i veckan. Ett antal giftspindlar från Australien följde med en leverans.

Det rör sig om giftspindeln Redback som kan vara mycket giftig för den som blir biten. Men ingen av de anställda ska ha blivit skadad.

– Vi har en utarbetad modell för hur vi ska hantera sånt här, och vi ringde Anticimex direkt när vi upptäckte dem för någon vecka sedan, berättar Fredrik Fryklund, informationschef på GKN, för SVT Västnytt.

Bekämpningen lyckades dock inte helt och en ny sanering fick utföras under tisdagen. Nu ska alla spindlar vara borta.

– Problemet är löst nu, vi fick sanera även delar av lokalen för att vara riktigt säkra, säger Fredrik Fryklund.

Att spindlarna följer med leveranser till GKN har hänt tidigare, senast 2010 kom en laddning spindlar med. Den här gången gömde de sig i en gasturbin från Australien.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.