Det hände i slutet av augusti då offret, som driver ett grossistföretag, var på väg till banken med 730 000 i kontanter. På vägen dit passerade han ett vägarbete vid Partihallarna i Göteborg, där två män i reflexkläder hade stängt av en körbana med koner och blinkfyrar.
En av ”vägarbetarna” hotade då företagaren med en pistol. Han tvingade ur sin bil, där pengarna låg gömda, innan rånarna körde i väg med den. Knappt en kilometer därifrån hämtades männen av en andra bil. Bilbytet observerades av ett vittne som antecknade registreringsnumret. Numret ledde polisen sedan vidare till den nu åtalade mannen.
Denne nekar till brott och uppgav först att han själv blivit hotad av okända män som hoppade in i hans bil. I senare förhör ändrade han sin berättelse och sade att han skjutsat två personer frivilligt. Några namn vågar han dock inte lämna till polisen.