Göteborg – Samspel med rock och klassiskt

Uppdaterad
Publicerad

Nu ska det bli pop och rock i samklang med symfoniska stråkar. Det är konserthuset i Göteborg som nu tar till nya tag för att få unga att ta till sig den klassiska musiken.

Pop och rockakter tillsammans med medlemmar ur Göteborgs symfoniker är konceptet för satsningen Popical i Stenhammarsalen på Konserthuset. En av de artister som medverkat är Nicolai Dunger. När han var med specialskrev han åtta nya låtar för konserten i Göteborg.

-Jag tyckte att det var roligt att göra nya låtar, istället för att titta tillbaka på gammalt låtmaterial, säger Nicolai Dunger,

-Det är roligare att se framåt. Min nya musik är ganska svensk med svensk tongång, tror jag. En vals har jag med som är jättefin, med växelbas, det brukar jag inte aldrig ha med, men det var kul! Det blir annorlunda och med karaktär.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.