Delad bild. Vänster: person i lila tröja firar. Höger: handbollslag jublar på planen.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Monica Blomster Jansson (tv) firar Skara HF:s första seger någonsin med klubbens, något annorlunda, hejaramsa. Foto: SVT

Guldlycka i Skara efter historiska segern handbollsguldet

Publicerad

På torsdagen vann damerna i Skara HF klubbens första SM-guld någonsin och lyckan var förstås stor i hemstaden.

– Det är så mäktigt att lilla Skara kan vinna SM-guld, säger Monica Blomster Jansson.

Omöjliga Sävehof stod för motståndet och mot alla odds så lyckades Skaras damer vinna över giganten. Därmed säkrades klubbens första SM-guld någonsin.

Monica Blomster Jansson är stor supporter och var överlycklig efter guldet. Dessutom har hon varit med och gjort en klassisk ramsa, som egentligen är tänkt att sjungas nedsättande om motståndarna, till klubbens hejaramsa.

Hör Monica dra hejaramsan och se fler segerrusiga skarabor i klippet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.