Årets nyhet på Liseberg är flygturen Aerospin, där resenären själv bestämmer hur läskig åkturen blir. Foto: SVT

Här testar SVT Lisebergs nya åk

Uppdaterad
Publicerad

Årets nyhet på Liseberg är flygturen Aerospin, där resenären själv bestämmer hur läskig åkturen blir.

Den som sätter sig i en av Aerospins stolar flyger snart 35 meter över marken, och kan blicka ut över hela Göteborg. Om man inte är upptagen med att snurra runt vill säga.

– Man satt mest och kämpade med att få snurr, så att det var högt tänkte man inte ens på. Men den var jättehärlig, säger Tina Reichberg som just har provåkt.

Svårstyrt åk

Åkattraktionen är ett roterande torn men individuella flygplan, som styrs av resenärerna. Efter åkturen visas antal snurrade varv upp på en skärm. Det är upplagt för tävling, och under teståket som SVT är med på lyckas en av dem snurra 47 gånger.

– Det var spännande, läskigt...Det var roligt! Men man behöver träna lite, den var ganska svår, säger Lykke Eriksson.

– Det var fint att titta ut över allting man såg. Den är rolig, men det finns roligare säger Emma Dreifeldt.

Nyheter för de mindre

Nytt för i år är också Barnens paradis, med en gratis karusell och lekplats för barn. Idén fanns med redan när Liseberg grundades.

– 1924 hade vi något som hette Barnens paradis, och nu har vi återskapat det precis som det var innan, säger Lotta Carlsbogård, projektledare på Liseberg.

Om det är likadant som 1924 – tror du inte att barnen i dag vill ha andra grejer?

– Det är inte riktigt samma, vi har en annan typ av leksaker, karuseller och trädgård här. Men själva konceptet är ungefär samma som vi hade då, säger Lotta Carlsbogård.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.