Två personer samtalar vid ett skrivbord i ett mötesrum med fönster.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör Ibrahim berätta för SVT:s reporter om hur han drogs in i kriminaliteten och hur han sedan lämnade. Foto: SVT

Ibrahim lämnade gänglivet: ”Folk dödar för minsta lilla”

Uppdaterad
Publicerad

Ibrahim såg folk skjutas och var kriminell. För att lämna det bakom sig flydde han landet innan han fick hjälp att skapa sig ett helt nytt liv i en annan del av Sverige.

– Jag vet människor som har dödats av våldet, säger Ibrahim.

Ibrahim, som egentligen heter något annat, berättar att han var 14 år när han drogs in i kriminalitet. Han bodde i en förort i Västsverige och började sälja droger för att tjäna snabba pengar.

– I en familj med flera barn där ekonomin inte är så bra har man kanske inte råd att gå på bio eller gå ut att äta och som 14-åring kan man inte få något riktigt jobb.

Det kriminella livet blev snabbt vardag och Ibrahim var fast i det under flera år.

– Jag har sålt droger och misshandlat folk. Jag har åkt dit för olika brott men även begått brott jag inte åkt dit för.

När han sen fick nog och ville hoppa av behövde han fly landet innan han fick hjälp från en avhopparverksamhet.

Socialtjänsten: ”Fler söker sig till oss”

Sedan september 2023 har Göteborgs socialförvaltningar jobbat med ett mer inriktat arbete sett till hur man ska få människor att lämna kriminalitet.

På Socialtjänsten i Nordost har man fått omfördela resurserna för att hjälpa fler.

Man har sett ett ökat inflöde och fler som söker sig till avhopparverksamheter – men att fler söker hjälp behöver inte vara en direkt koppling till att fler vill hoppa av kriminella gäng, menar Nelly Teinenbaoum Enlund på Socialtjänsten.

Kvinna med långt mörkt hår sitter i ett rum med hyllor i bakgrunden.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Hör Nelly Teinenbaoum Enlund på Socialtjänsten berätta om hur de kan bistå med hjälp för de som vill hoppa av ett kriminellt nätverk. Foto: SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.