Idrottsprofil misstänkt för medhjälp till mord i Borås

Uppdaterad
Publicerad

En idrottsprofil misstänks för delaktighet i mordet på en 25-årig man i Borås i början av mars, skriver Borås Tidning.

Mannen anhölls på torsdagen och släpptes på fri fot under fredagen. Men misstankarna om medhjälp till mord kvarstår enligt polisen mot idrottsprofilen och fyra andra personer, alla i 20-årsåldern.

– Jag tycker det här låter konstigt. Jag har inte hört någonting och träffade honom i dag, säger en ledare i hans förening till tidningen.

Det var på kvällen den 3 mars som 25-åringen sköts till döds av maskerade personer i området Hässleholmen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Våldsdåd i Borås

Mer i ämnet