Ett 20-tal tävlande hade kommit till start vid Järntorget i Göteborg för att ta sig runt den 13 kilometer långa banan som sträckte sig över både Älvsborgsbron och Götaälvbron. Segrade gjorde Heli Rosendahl och Arvid Boström, och de får därmed representera Sverige i VM som går i England. Det handlar om svenska mästerskap i att cykla på en typ av ihopfällbara cyklar som tillverkas i England.
Det första momentet är att helt enkelt fälla upp sin cykel, vilket drog ut startfältet redan från början. Deltagarna var klädda i traditionella engelska kläder, den sportiga lycran är bannlyst i sammanhanget. SM arrangerades i samband med cykelfestivalen som hölls i Göteborg på lördagen.
-Det är ett sätt att tävla utan att det blir så sportigt, att cykla på en ihopfällbar cykel i kostym är lite kultigt, säger Helena Bergendahl, en av festivalens arrangörer.