Nej till höghus i Lerum

Uppdaterad
Publicerad

Kommunens planer på ett 15 våningar högt hus i centrala Lerum har gått i stöpet. Detaljplanen upphävs av Mark och miljödomstolen.

Mark och miljödomstolen konstaterar i sin dom att kommunen inte kunnat visa att bygget kan genomföras utan risk för betydande miljöpåverkan. En av de parter som nu får rätt är Lerums naturskyddsförening.

– Jag är väldigt glad å Säveåns vägnar att Mark och miljödomstolen lyssnat på oss, säger Olov Holmstrand, ordförande i föreningen.

– Man har ju inte utrett detta ur ett helhetsperspektiv.

Västnytt har tidigare rapporterat om den infekterade striden kring höghuset, som dels handlat om att det planerade sexvåningshuset plötsligt skulle få femton våningar, dels att naturvärden riskerar att gå förlorade.

Tankarna på ett bostadshus på tomten intill Säveån (i folkmun kallad Konsumtomten) har funnits sedan 2007, men det var först 2013 som detaljplanen antogs. Planen överklagades till Länsstyrelsen, men det blev aldrig någon prövning. Flera parter överklagade då beslutet till Mark och miljödomstolen.

Kommunen tveksam till att överklaga

Sedan detaljplanen antogs har kommunen bytt politiskt styre, och att kommunen skulle överklaga Mark och miljödomstolens beslut verkar inte troligt.

– Personligen känner jag att vi nått vägs ändå, och att det är skönt att få ett avslut, säger kommunstyrelsens ordförande Dennis Jeryd (S) till SVT Västnytt.

Så vad händer nu?

– Det troliga är att jag blir uppringd av entreprenören Hökerum Bygg för att se hur vi går vidare. Vi behöver bygga bostäder, och det vill vi fortfarande.

Tror du att det blir ett höghus?

– Vi vill framför allt se ett hus som vi kan bygga.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.