Foto: SVT

Kranbil körde ner luftledning – orsakade flera höga smällar

Uppdaterad
Publicerad

Det var under torsdagseftermiddagen totalstopp i spårvagnstrafik i centrala Göteborg. Anledningen var att en kranbil kört ner en luftledning.

Olyckan inträffade strax efter klockan 15 på torsdagen. Enligt Västtrafik hade en luftledning rasat på Avenyn.

– Det är ett totalstopp som påverkar hela Avenyn, sade Jonathan Nord Ekfeldt, störningskoordintor på Västtrafik.

Ett vittne på platsen uppgav för SVT att hon hörde flera stora smäll.

– Det var jätteotäckt. Folk började springa som galningar när det small i luften och började spraka ljussken från ledningen, säger hon.

Samtliga linjer som kör på Avenyn berördes och det rådde totalstopp i spårvagnstrafiken förbi platsen under en tid. 

– Det gäller linjerna 2, 3, 4 5, 7 och 10, säger säger Jonathan Nord Ekfeldt.

Först vid 17-tiden kunde spårvagnstrafiken börja rulla förbi Avenyn igen. Västtrafik uppgav dock att följdförsningar och inställda avgångar var att vänta under kvällen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.