Det var 18 år sedan Göteborgsoperan satte upp Kristina från Duvemåla, succémusikalen, baserad på Vilhem Mobergs utvandrarsvit, och nu kan man säga att cirkeln blir sluten.
En ny Kristina för svensk publik
Den gången spelades Kristina av Helen Sjöholm, en roll som övertagits av Maria Ylipää.
– Jag tycker att den här musikalen är en av de bästa musikaler som finns, säger Maria Ylipää, som spelar Kristina, till SVT Västnytt.
– Kristina är en av de bästa kvinnliga musikroller som finns, så jag är jätteglad att få fortsätta med Kristina efter uppsättningen i Helsingfors, fortsätter hon.
Björn Ulvaeus gav av sitt hjärta
Även en av huvudmännen bakom den hyllade musikalen var på plats i Göteborg när den nya uppsättningen presenterades inför ett stort medieuppbåd.
Trodde ni att det skulle bli så här stort?
– Nehejdu, det har man ju aldrig någon aning om, säger Björn Ulvaeus. Nej, då för 20 år sedan... när man jobbar med någonting, så ger man av sitt hjärta och gör sitt bästa som man kan, men man har aldrig någon aning om att det ska kunna bli långlivat. Eller hur?
– Man kan inte tänka på det sättet, fyller regissören Lars Rudolfsson i.
– Det blir som en slags spärr och då orkar man nog inte jobba nästan, man måste fokusera på att: ”Det här vill vi göra, det här det viktigaste arbete vi kan göra just nu och så försöka göra det så bra som möjligt, så får man se”, säger Lars Rudolfsson.