Kaféet som hålls efter att Hönö-konferensen avslutat sina aktiviteter under dagen riskerade att ställas in,. Men istället anlitar man nu vakter för att trygga säkerheten.. Foto: Privat

Öckerö-församling sätter in vakter – fyra flickor ska ha sexuellt ofredats under Hönökonferensen

Uppdaterad
Publicerad

Årets Hönökonferens omgärdas av skriverier efter fjolårets konferens där flera unga flickor ska ha utsatts för sexuella ofredanden av en annan deltagare. Nu höjer Öckerö Missionförsamling, som driver nattkaféet i samband med konferensen, säkerheten genom att anlita vakter under kvällen.

Det var i mitten av juli förra året som fyra unga flickor ska ha ofredats av en man vid en kristen konferens på Hönö. Mannen har, enligt åtalet, bland annat tagit på flickornas bröst och smekt deras höfter och rumpor. De fyra flickorna anmälde händelsen och mannen åtalades i mitten av juni vid Göteborgs tingsrätt, misstänkt för sexuellt ofredande, som tidningen Dagen var först med att rapportera.

Flickorna är alla minderåriga och det har nu gått ett år sedan händelserna. Alltför lång tid, enligt målsägarbiträdet som företräder tre av flickorna.

– Nu måste de gå igenom det här igen, det är klart att det är jobbigt för alla målsägande, oavsett ålder, säger Nilla Ekström Parry, målsägarbiträde.

Det var efter förra årets kristna Hönökonferens med cirka 8 000 ungdomar och vuxna som flera anmälningar gjordes till polisen om sexuellt ofredande. Den utpekade mannen i är i 20-årsåldern.

Han nekar till anklagelserna, enligt åklagaren.

Vakter anlitas

Årets kristna konferens drar igång nu på lördag. Det är en återkommande konferens på Hönö som anordnats i över 70 år. Arrangörerna för kvällskaféet som drivs av Nimbus Öckerö Missionsförsamling som tillhör Equmeniakyrkan, har bestämt att anlita vakter för att öka tryggheten för de unga som deltar på konferensen. Dessutom har man värdar som går runt bland de unga på kaféet och flera parkeringsvakter som håller ordning utanför.

– Vi hoppas att det räcker med den säkerheten, säger Dick Simonsson, ordförande för Nimbus församling på Öckerö.

Funderingar fanns på att ställa in nattkaféet

Dick Simonsson har pratat med föräldrarna till de drabbade flickorna och visat sitt stöd. Församlingen ser allvarligt på det inträffade och hoppas slippa den här typen av incidenter framöver.

Ett tag hade församlingen funderingar på att ställa in nattkaféet, men efter samtal med ungdomar och föräldrar valde man istället att fortsätta med verksamheten som är mycket uppskattad.

– Vi tog det väldigt allvarligt, det är jättetråkigt att en sådan sak hände. Men vi kom fram till att vi ska fortsätta med det ändå, säger Dick Simonsson.

En vanlig kväll kommer det cirka 600 ungdomar till kaféet, men under helgen som avslutar konferensen brukar det vara större tryck och då kan uppemot 2000 ungdomar samlas i lokalerna.

– Vi har kört det här i över 15 år, och det har inte hänt någonting tidigare. Det är vi tacksamma för, konstaterar Dick Simonsson, ordförande för Nimbus församling på Öckerö.

FÖRTYDLIGANDE: I en tidigare version av artikeln skrev vi felaktigt att det var Öckerö församling istället för Öckerö Mmssionsförsamling som är ansvariga för nattcafét. Vi vill härmed förtydliga att Öckerö församling, som tillhör Svenska kyrkan, inte har något att göra med Hönkonferensen.

Equmeniakyrkan

Equmeniakyrkan är ett kyrkosamfund som bildades 4 juni 2011 av de tre frikyrkosamfunden Metodistkyrkan i Sverige, Svenska Baptistsamfundet och Svenska Missionskyrkan.

Källa: Wikipedia

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.