Fjällbackaförfattaren Camilla Läckberg fick inte igenom sina skatteavdrag. Foto: SVT

Läckberg åker på skattesmäll

Uppdaterad
Publicerad

Camilla Läckberg lät sitt bolag bekosta kläder, smycken och styling. Privata utgifter enligt Skatteverket som nu vill upptaxera författaren.

Läckbergs bolag har bekostat kläder, kemtvätt, styling, friskvård, smycken och radio- och tv-avgift. Utgifter i tjänsten enligt bolaget, som menar att bland annat kläderna och stylingen har varit viktiga för framträdanden i tjänsten.

Men det håller inte Skatteverket med om. De anser att det rör sig om privata utgifter och Camilla Läckberg ska betala skatt för dem.

Dessutom har bolaget gjort avdrag för resor till Italien och Thailand dit Camilla Läckberg åkte med sin dåvarande make Martin Melin. Researchresor inför bokprojekt menar författaren, men Skatteverket har läst både Camilla Läckbergs och Martin Melins blogg och gör bedömningen att Italienresan kan liknas vid en bröllopsresa, samt att parets blogginlägg från resorna visar att de till stor del bestått av semesteraktiviteter. Allt som allt menar Skatteverket att Läckberg ska betala skatt även för resorna.

Totalt ska Camilla Läckberg betala 492 532 kronor extra i skatt och skatteböter.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.