– Vi tror inte att det har varit någon kollision, utan en häftig inbromsning för något fordon, säger Anders Helmborn, larm- och ledningsoperatör vid räddningstjänsten.
Ingen person ska ha skadats vid olyckan men lastbilen tappade stora mängder lera som blockerar vägen. Det rör sig om körfältet som går i riktning mot Frölunda på Götaleden i höjd med stenaterminalen.
– Vägen är totalt avstäng och kommer vara det en stund så att vi kommer fram och kan ta bort leran, säger Anders Helmborn.
Trafikverkets pressavdelning uppger att vägen kommer att vara fortsatt avstängd resten av kvällen och natten, eftersom det redan var planerat att genomföras ett underhållsarbete i Götatunneln. Under torsdagsmorgonen beräknas vägen öppnas för trafik igen.