Det handlar om totalt tre projekt som styrelsen för SÄS gett klartecken till på totalt 1016 miljoner kronor.
– Det sätter SÄS i en bra position som sjukhus i regionen. Det är centralt för sjukhuset, säger Göran Larsson (MP), ordförande för sjukhusstyrelsen.
Nya lokaler
Det dyraste projektet är Psykiatrins kvarter. Det består av ett helt nytt hus och en befintlig byggnad som ska byggas om. Där ska bli en ny entré till vårdavdelningar och öppenvårdsmottagningar. På området ska all vuxenpsykiatrisk öppenvård i Borås samlas. Prislappen för Psykiatrins kvarter landar i nuläget på 755 miljoner kronor.
Fler enkelrum
Det näst dyraste projekt är en utbyggnad av infektionsvården för 196 miljoner kronor. Nuvarande lokaler ska byggas om och byggas ut för att samla all infektionssjukvård på SÄS. Där ska också bli fler vårdplatser i enkelrum.
Det tredje projekt rör laboratoriemedicin. För 65 miljoner kronor ska laboratorierna inom klinisk kemi, klinisk mirobiologi och transfusionmedicin få gemensamma lokaler.
Beslutet som sjukhusstyrelsen tagit på torsdagen är det första politiska steget. Nu ska ärendet vidare för att slutligen avgöras i regionstyrelsen i höst.