Minnen väcks till liv för Masoud Owji som överlevde backabranden. Foto: SVT arkiv

Minnen från Backabranden vaknar igen

Uppdaterad
Publicerad

Dagen efter årsdagen för Backabranden i Göteborg inträffade nattklubbskatastrofen i Rumänien.

– Det tar en tillbaka, säger Masoud Owji som överlevde Backabranden.

Sjutton år har gått sedan diskoteksbranden i Göteborg, där 63 människor omkom och över 200 skadades.

Masoud Owji, som då var 17 år, brännskadades svårt. Rapporterna om branden på nattklubben i Bukarest för honom i tankarna tillbaka till katastrofen.

– Jag är riktigt chockad. Men på något sjukt sätt blir man inte förvånad längre. Kan inte folk lära sig? säger Masoud Owji.

De närmaste åren efter branden kunde han inte gå in i en lokal utan att försäkra sig om var närmaste utgång fanns.

– Efter ett tag lugnade det sig, men när något sådant här händer börjar det igen, säger Masoud Owji.

Han är ordförande i Brandoffrens anhöriga, som samlades för en minnesstund i lokalen vid Backaplan i torsdags. Föreningen försöker sprida kunskap om brandsäkerhet.

– Hur man än gör verkar det alltid finnas människor som håller i sådana här arrangemang men saknar kunskap om brandsäkerhet och låser och blockerar utgångar. Det är ett globalt problem. Man tänker inte på vad som kan hända, att människor faktiskt kan dö, säger Masoud Owji.

Fakta: Backabranden

Sent på kvällen den 29 oktober 1998 utbröt en brand i Makedoniska föreningens lokal vid Backaplan i Göteborg där några ungdomar anordnat disko.

Runt 400 befann sig i lokalen, avsedd för max 150 personer. 63 ungdomar mellan 12 och 20 år omkom.

Fyra personer dömdes för att ha anlagt branden.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.