Förvaltningen Kretslopp och vatten har tagit fram filmen för att uppmärksamma vilka konsekvenser extrema skyfall kan få för Göteborg. Särskilt då de förväntas bli vanligare, i och med klimatförändringar. Foto: Göteborgs stad

Ny animerad film visar Göteborg dränkt i vatten

Uppdaterad
Publicerad

På den animerade Linnégatan stiger vattennivån till tonerna av sirener. Stolar på en uteservering spolas bort och en bil krockar med spårvagnshållplatsen. Dessa scener är hämtade ur en ny film från Göteborg stad, som ska visa vilka konsekvenser framtida extrema skyfall kan få.

Starta klippet ovan för att se hur Linnégatan i Göteborg skulle se ut efter ett extremt skyfall.

Det är förvaltningen Kretslopp och vatten som har tagit fram den animerade filmen. Målet är att uppmärksamma de konsekvenser som extrema skyfall kan få för Göteborg som stad, då den sortens väder väntas bli vanligare på grund av klimatförändringar.

– Som vi ser det så finns det en risk för att det som skildras i filmen kan hända, Det är viktigt att vi uppmärksammar det här i god tid, innan det är för sent, säger Andreas Severinsson, chef för utveckling och projekt, Kretslopp och vatten.

Finns det inte en risk att ni skrämmer upp folk?

– Det kan vi inte utesluta, men vi hoppas att de förstår att vi gör det här för att uppmärksamma frågan så att vi tillsammans kan hitta lösningar, säger Andreas Severinsson.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.