Foto: First Hotel Billingehus

Ny kongresshall i Skövde

Publicerad

Den stora hotellanläggningen Billingehus i Skövde storsatsar på om- och nybyggnad för närmare 300 miljoner.

Det är den välkände krogprofilen i Skövde: Silvester Jellinek, som nu går in som delägare och styrelseordförande i First Hotel Billingehus.

– Ambitionen är att skapa ett modernt hotell med spa och konferensmöjligheter av högsta klass. Detta kommer att bli ett lyft för hela regionen, skriver han i ett pressmeddelande.

För mellan 250 och 300 miljoner kronor ska bland annat byggas en  ny kongresshall och 161 nya hotellrum.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.