Nytt brandsläckningssystem i Strömstad

Uppdaterad
Publicerad

Strömstads räddningstjänst är bland dom första i landet att använda sig av ett nytt brandsläckningssystem. Och räddningschefen i Stömstad är eld och lågor över resultatet.

Vi är på sydkoster, och öns enda brandbil rycker ut för att släcka en brand. Bilen är utrustad med ett så kallat Caf-system, ett tryckluftsbaserat släckskum. Räddningstjänsten i Strömstad är tillsammans med Norrtälje dom första i landet att använda sig av just det här systemet.

Något som kan liknas vid såpa, vatten och luft, det är innehållet i skummet och enligt Bernt Eriksson, räddningschef i Strömstad, har det många fördelar jämfört med andra släckmedel. Mindre bilar men mer släckmedel, ett släckmedel som fungerar bra på alla slags bränder, till och med petroleumbränder.

Systemet finns sen tidigare i flera andra länder men det är alltså först nu som det kommit till Sverige. På räddningsverket är man inte riktigt lika överväldigad, man menar att systemet inte biter lika bra på större bränder och mer kan vara ett verktyg bland många andra. Man säger också att miljökonsekvenserna ännu inte är riktigt utredda.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.