– Vi vet av erfarenhet att när såna här prospect-klubbar ska testas för medlemskap så innebär det kriminella aktiviteter, säger polisens presstalesperson, Jörgen Nygren, till SVT Västnytt.
I lördags välkomnades den lokala MC-klubben till Bandidos och en etableringsfest anordnades i deras klubblokal i Öxnered utanför Vänersborg. Enligt polisen har medlemmarna sedan en tid tillbaka varit extra synliga i kroglivet i Vänersborg och Trollhättan. De har även genomfört korteger i området.
Polisen vill störa
Drygt 125 000 människor bor i Vänersborg, Trollhättan och Uddevalla och det innebär en marknad med potential för MC-gängen enligt polisen. Enligt polisen har både Hells Angels och Bandidos nu etablerat sig i området.
Vad har ni för strategi?
– Vi har arbetsmetoder för att störa, rapportera och lagföra. Sen har vi metoder som vi behåller för oss själva inom polisen, säger Jörgen Nygren.
Inget olagligt
Under året har medlemmar av MC-gäng varit aktiva på restauranger och krogar i området. Polisen har varit i kontakt med flera krögare.
– Det är ju inget olagligt i den bemärkelsen. Man får bära sin MC-väst och besöka restauranger. Vår rekommendation till krögarna är att inte släppa in folk som uppenbart tillhör ett gäng, även om det kan vara svårt att hindra när de dundrar in alla på samma gång, säger Jörgen Nygren.