Insjöar är överrepresenterade för där känner sig människor mer trygga än i havet.
Totalt omkom 61 personer genom drunkning under det första halvåret i år. Det är 21 fler än motsvarande period förra året och det högsta antalet på hela 2000-talet, enligt Svenska Livräddningssällskapet.
Flera tillbud i landet
Bara under måndagen inträffade minst två drunkningsolyckor i landet, bland annat en i Öresjö i Borås kommun. I söndags drunknade en kvinna i Tylösand. Det höga antalet beror främst på det fina sommarvädret och att människor söker sig till vattnet för att svalka.
– Då är det många ovana som söker sig till vattnet. De ger sig ut på djupt vatten och då blir det många dykolyckor, säger Anders Wernesten och fortsätter:
– Sedan har vi massor av tillbud som ändå slutar lyckligt.
I juli har hittills ett tiotal människor drunknat, visar en kartläggning som TT har gjort. Men antalet befaras bli betydligt högre för månaden.
– Det är nog i underkant, siffran kommer nog tyvärr att tredubblas innan månaden är slut. Förra året drunknade fler personer i juni, juli och augusti än det dog människor i trafiken motsvarande period, säger Anders Wernesten.
Främst män drunknar
Det är främst män som drunknar i Sverige hela åtta av tio är män. Förklaringen till det rekordstora antalet drunkningsolyckor i år är att det inträffade många isolyckor i vintras.
– Vi hade 17 isolyckor då, jämfört med fyra året innan, så vi gick in i sommaren med dåliga siffror, säger Anders Wernesten.
Det finns, enligt Anders Wernesten, två huvudregler att hålla sig till när man är vid vattnet: Dels ska man hålla sig där man bottnar, dels ska man hålla barn under uppsikt.
Är man där man inte bottnar ska man använda flytväst, även om man kan simma.