Robot nytt vapen mot sniglar?

Uppdaterad
Publicerad

Två familjer i Onsala och Harplinge i Halland ska vara med i ett prov där gräsklipparrobotar förhoppningsvis ska ta död på så kallade mördarsniglar. Tillverkaren av roboten har fått rapporter om att robotorna skulle vara effektiva och genomför under sommaren en studie hos tio familjer runtom i södra Sverige.

Ägare till robotgräsklippare har rapporterat att de sluppit snigelplågan. Antingen har sniglarna skurits i småbitar eller också har de skrämts av vibrationerna.

Studenter från Lantbruksuniversitetet ska nu följa familjerna som får föra dagbok om hur många sniglar som finns kvar när roboten är klar med sitt dagsverke. Till senhösten ska testet summeras.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.