Försäkringsbolaget Skandia planerar att säga upp mellan 55-70 anställda. FTF- facket för försäkring och finans är kritiska.
– Som facklig organisation kan vi inte stå bakom att Skandia väljer att lägga ut de anställdas arbetsuppgifter utomlands. Vi ser även alldeles för stora risker med beslutet i förhållande till de kostnader som man kan spara, risker som har en påverkan på Skandias affär, medarbetare och kunder, säger Jane Olofsson, ordförande i FTF-föreningen på Skandia.
Anställda i Sundsvall, Göteborg och Malmö kommer att beröras, och det rör sig om i huvudsak administrativa tjänster. Det är inte uteslutet att fler arbetsuppgifter flyttas utomlands framöver, enligt koncernchefen Bengt-Åke Fagerman.
– Vi har bestämt oss för att starta i den här änden. Faller det här väl ut är vi beredda på att titta på andra områden också, säger han.