Stopp i tågtrafiken – polishelikopter söker efter person på spår

Uppdaterad
Publicerad

Det var tidigare stopp i tågtrafiken mellan Göteborg och Stockholm. Polisen sökte med helikopter efter en person på spåret.

Det var stopp i tågtrafiken på sträckan Herrljunga-Floby under ondagseftermiddagen. Det gjorde att flera tåg blev försenade på Västra stambanan, bland annat mellan Göteborg och Stockholm. Tågen rullar igen, men fick tidigare åka med reducerad hastighet.

– Det är stopp i tågtrafiken på grund av obehöriga på spåret. Det här kom 16.54, säger Magnus Löfgren, Trafikverkets pressjour, vid 18-tiden. 

Först var det fyra olika tåg som stod stilla, men trafikverket meddelade ett utökat stopp och ännu fler tåg påverkades.

– Polisen letar med helikopter, det är en person som rör sig över spåren, säger Magnus Löfgren.

Stopp mellan Göteborg och Stockholm

Flera tåg mellan Göteborg och Stockholm har påverkats.

– För SJ:s del handlar det om sex tåg totalt, säger Ronny Hörstrand, på SJ:s pressjour, vid 18-tiden. 

Det är polisen som har begärt tågstoppet.

– Tågen till och från Stockholm påverkas, tre i varje riktning, säger Ronny Hörstrand.

Tågen rullar långsamt igen

Efter flera timmar kunde tågen rulla på igen, men med begränsad hastighet.

– Trafikledningen har tagit ett beslut om att köra tågen med reducerad hastighet, max 40 km/h. Tågen ska rulla nu, men tappar därmed minst en timme tidsmässigt. Stora förseningar på Västra stambanan är att vänta, sade Magnus Löfgren, vid 19-tiden.

Polisen har inte hittat personen.

– Personen som polisen letar efter är fortfarande inte hittad.

Vid 20.30 meddelade Trafikverket att tågen kan rulla på med full hastighet igen. Förseningarna fortsätter dock.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.