Studenter kräver Volvo på miljoner

Uppdaterad
Publicerad

Tidigare ex-jobbare utvecklade Volvos system för att varna förare som är på väg att somna. Nu vill de ha ersättning.

Det var för tio år sedan som de då två studenterna gjorde examensarbete på Volvo. Som en del av arbetet uppfann de Volvos ”Driver alert control” som varnar förare som riskerar att somna. Det första i sitt slag. Då fick de 122 000 kronor var i ersättning.

Men nu anser de tidigare ex-jobbarna att uppfinningen är en sådan kommersiell framgång att de bör få en större ersättning. De yrkar på att få cirka 17 miljoner kronor.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.