Svampangripna bokar måste ner

Uppdaterad
Publicerad

Fyra bokar i Göteborgs enda bokallé, på Orangerigatan i Örgryte, måste tas eftersom de drabbats av svampsjukdomen stubbdyna.

Av säkerhetsskäl måste bokarna tas ner eftersom stubbdyna skadar rotsystemet så att stammen inte längre kan hållas uppe, skriver park- och naturförvaltningens parkintendent Johan Blomqvist i ett pressmeddelande.

Bokarna kommer att ersättas men beslutet om vilken sorts träd som kommer att planteras istället kommer först senare i höst. Helst vill man plantera nya bokar men boken växer väldigt långsamt. På park- och naturförvaltningen måste man nu fundera på om det är viktigare att ge allén ett färdigt utseende och därmed plantera en snabbare växande trädsort.

Bokarna kommer att tas ner onsdag 10 september och Orangerigatan kommer att vara avstängd hela dagen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.