Det var tidigt i onsdags som Ekobrottsmyndigheten slog till mot de misstänkta.
Husrannsakan gjordes på flera platser i Göteborgsområdet: hemma hos de misstänkta och vid flera vårdcentraler och vaccinationskliniker.
Det handlar om en ekobrottshärva inom vårdsektorn. Två personer begärdes häktade, och tre andra personer misstänks. Brottsmisstankarna handlar bland annat om grova skattebrott och grov näringspenningtvätt.
”Berikat sig själva”
”Brottsligheten har pågått under ett par års tid och har i korthet gått ut på att de misstänkta har berikat sig själva genom systematiska uttag och privata inköp genom bolagens tillgångar”, säger Katarina Kepplerus, förundersökningsledare och kammaråklagare vid Ekobrottsmyndigheten i Göteborg, i ett pressmeddelande.
– Pengarna har ju bland annat gått till en del dyra bilar som man köpt in, säger hon till SVT.
Bilarna är nu tagna i beslag.
– Man har till exempel också köpt en dyr fastighet i 20-miljonersklassen som också är finansierad av de här pengarna.
I princip alla utredare och poliser vid Ekobrottsmyndigheten var med under tillslaget, och även insatsstyrkan, Skatteverket, Ivo och Säkerhetspolisen deltog, uppger Ekobrottsmyndigheten.
Köpt en sportbil
Ekot skriver att två personer nu häktats. En av de som begärdes häktade är moderat fritidspolitiker, och den andre misstänks ha flyttat in i 20-miljonersvillan, enligt Ekot. Vårdbolaget som driver vårdcentralerna har köpt in en sportbil, rapporterar Ekot.
Två av de fem misstänkta har även förekommit i en annan utredning, där ett assistansbolag blev av med tillståndet, enligt Sveriges Radio.