Tvingas betala felaktig trängselskatt

Uppdaterad
Publicerad

Mattias Larsson i Staffanstorp har inte varit i Göteborg på sju år. Ändå tvingas han betala trängselskatt.

Plötsligt damp en räkning på 13 kronor ned i brevlådan hos Mattias Larsson i Staffanstorp. ”Trängselskatt? I Göteborg? Och jag som inte har varit i Göteborg på sju år, än mindre min bil.”

Trafikstyrelsen kontaktades och kunde snabbt konstatera att registreringsnumret hade lästs in fel. Det hindrade emellertid inte att Mattias Larsson snällt får betala de 13 kronorna till Skatteverket och sedan överklaga beslutet för att få tillbaka pengarna.

-Jag trodde han skämtade med mig. Tänk vad hela den här processen kommer att kosta. De leker bort viktiga skattepengar, säger han till Kvällsposten.

Transportstyrelsens handläggare kan inte själva häva ett skattebeslut. Det är därför de som får felaktiga skattekrav enligt tidningen måste betala, och sedan överklaga hos Skatteverket för att det ska bli rätt till slut.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.