Tvingas bo kvar under sanering

Uppdaterad
Publicerad

Nu har saneringen börjat i de fuktoch mögeldrabbade Ekstahusen som ägs av Kungsbacka kommun. De boende som fått besked om att de ska bo kvar under hela byggperioden efterlyser återigen information.

Saneringen har pågått under tre fyra dagar när Västnytt återigen besöker Lennart Östberg på Lars Runebergs gata. Fasaden på den sidan av huset som dörren sitter är helt borta och det hela liknar mest en byggarbetsplats.

Från Eksta är det tyst igen, inget erbjudande om annat boende under tiden saneringen är igång och inte ett ord om reducerad hyra

På Eksta vill man inte ens svara på hur länge Lennart ska tvingas bo på en byggarbetsplats.

Först efter att Västnytt varit på plats och filmat reagerar återigen Eksta och erbjuder Lennart och hans fru annat boende under saneringen.

reporter: Sophia Djiobaridis

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.