Västnytt har granskat det minst sagt frikostiga avtalet mellan Göteborgs kommun och Gais Bandy. Där framgår bland annat att kommunen står för skötsel och alla driftskostnader för isen, medan Gais åtar sig att sköta allmänhetens åkning och också får alla intäkterna därifrån.
En riktig kassako har det visat sig. Förutom för all uthyrning, försäljning och reklam fick Gais Bandy in en miljon kronor bara i entréavgifter förra säsongen.
Klubbar misskötte sig
Däremot var det kommunen som fick pengarna för planhyran när andra bandyklubbar spelade på Heden. Men det är inte anledningen att de andra klubbarna nu är utestängda menar man på Gais.
– Förra året var det en del lag som var här och spelade. Problemet var att de lagen inte uppfyllde de kraven som måste ställas om det ska fungera att spela här, säger Henry Ljung, ordförande i Gais Bandy. Det stod olåst, det låg sarger ute som frusit fast, målburar som inte var inne. Därför tog vi det beslutet att prioritera allmänhetens åkning och så spelar och tränar Gais här.
?Kommunens förhandlare borde få sparken?
Men enligt flera klubbar som Västnytt talat med var det Gais, inte klubbarna som hyrde, som inte uppfyllde kraven. Alla hade problem, alltifrån att det aldrig dök upp någon som låste upp på arenan, till att matchutrustning som ingår i planhyran helt saknades.
– Det fanns för det första ingen personal, utan spelarna fick fixa ut målburar och lägga ut och plocka in sargen själva, berättar Curt Dahlin, kassör i Hedens Bandyklubb.
– Vi kunde inte spela matchen och främsta anledningen var att det inte fanns vaktmästare att tillgå, säger Josef Pettersson, ordförande för Heden City Bandyklubb.
– Det var någon som sa att ?den som förhandlar för Gais borde ha Nobelpriset och den som satt för kommunen borde ha sparken?. Och det ligger väl mycket i det säger Christian Balac,
lagledare för Hemsjö IF.
Reporter: Sophia Djiobaridis