Företag och kommuner över hela Sverige har lurats att sponsra en antimobbningskampanj som inte haft någon aktiv verksamhet på flera år, det avslöjar P1 Kaliber och P4 Väst.
Genom ett telemarkeringbolag har ägarna kunnat få in minst 40 miljoner kronor i sponsorpengar men kampanjen har inte hållit några föreläsningar, inte skrivit något nytt utbildningsmaterial och e-tidningen har inte kommit ut på tre år.
En av dem som skänkt pengar är det kommunala bostadsbolaget Edethus i Lilla Edet.
– Ja är det på det sättet är det ju bedrövligt, säger Lars Wijkmark, vd på kommunala bolaget Edethus, till P4 Väst.
Nattvandrare som inte finns
Bakom antimobbningskampanjen står bolaget Svenska Affärskoncept som under de senaste tio åren omsatt över 750 miljoner kronor. Ägarna har tagit ut 90 miljoner kronor i löner och aktieutdelningar.
Förutom antimobbningskampanjen har de även sålt sponsorpaket för projektet Nattvandrarna Sverige. Där har sponsorpaket sålts till lokala sponsorer i orter där nattvandrare inte finns.
P1 Kaliber och P4 Väst har sökt bolaget som inte velat uttala sig i programmet.