Northvolts konkurs kommer få konsekvenser för andra företag i Skellefteå och redan före konkursen så varslade företaget Dongjin alla sina anställda. Företaget tillverkar en komponent för Northvolts batterier och hade ett 70-tal anställda i Skellefteå när de var som flest. Nu har alla varslats och kvar finns 25 anställda som väntar på svar.
– Det är en ledsam dag. Vi vill kunna ge dom anställda klara besked snart men konkursen på Northvolt hände igår så vi försöker få in all information, säger Youn Geun Lee, fabrikschef på Dongjin i Skellefteå.
Dongjin är den enda leverantören i Europa av sitt slag och utan dem hade det inte blivit några batterier på Northvolt.
– Ska jag vara ärlig så har vi haft höga ambitioner och engagemang till igår när beskedet kom trots att det har varit många dåliga signaler.