Norrlands universitetssjukhus i Umeå. Foto: Mikael Assmundsson/SVT

Barnmottagningen i Umeå flyttas

Uppdaterad
Publicerad

Barnmottagningen vid Norrlands universitetssjukhus i Umeå ska flyttas. Anledningen är att lokalerna på mottagningen är sjuka.

Efter att personal och föräldrar fått astmaliknande symptom och klåda i näsa och ögon så ska barn- och ungdomscentrums barnmottagning flytta. Inga patienter ska ha drabbats av symptomen.

– Akuta patienter kommer att tas om hand på akutmottagningen istället och det är vår personal som kommer att ta hand om dem där, säger Antti Holsti, verksamhetschef på barn- och ungdomscentrum.

Finns det någon plats där då?

– Ja, det ska finnas plats. vi har haft en dialog med akutpersonalens ledning och vi ska ha ytterligare ett möte med dem på måndag, säger Antti Holsti.

De planerade patienterna ska erbjudas besök i andra lokaler, men vilka de blir är inte klart ännu. Malin Eriksson, avdelningschef på barnmottagningen, säger att fastighetsavdelningen undersökt lokalerna, men man vet inte vad som har gett upphov till symptomen.

– Men lokalerna är gamla och behöver renoveras, säger hon.

Barnmottagningen kommer att flyttas permanent i april till nyrenoverade lokaler på våning sju i samma hus där de finns idag.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.