Foto: SVT

Efter 18 år på jobbet – nu måste han söka om sin tjänst

Uppdaterad
Publicerad

Efter 18 år som kock hos Skellefteå kommun måste nu Magnus Norlund och 22 av hans arbetskamrater vid måltidsservice söka om sina jobb. Kommunen har annonserat ut jobben både intern och externt.

– Det känns jättejobbigt. Efter 18 år har inte kommunen förtroende för mig. Jag kan bli placerad var som helst i kommunen, dessutom har jag inget körkort, säger Magnus Norlund.

Han får medhåll från sin kollega vid Buregården Camilla Nilsson.

– Det finns en stor oro, det gör det.

Totalt berörs 300 anställda vid Skellefteå Kommuns måltidsservice när man ska minska antalet kommunala tillagningskök. Samtidigt vill man ha in nya kompetenser, bygga nya arbetslag och trygga pensionsavgångarna. De anställda har fått löfte om att de ska få behålla sina jobb, men var de ska placeras och vad de ska göra, det får de besked om först efter påsk.

Chefen tror på en lösning

Peter Lundmark, chef för måltidsservice i Skellefteå kommun, menar att det hela kommer att lösa sig.

– Oron handlar mycket om att det blir en förändring. Det jobbar vi mycket med.

Vad händer med de som inte passar in i det nya laget då?

– De kommer att ha kvar sina jobb och vi kommer säkert att hitta arbetsuppgifter åt dem också.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.