Den första ölen är nu ute på marknaden, men dom har inga ambitioner att bli speciellt stora.
– Nej, det här en hobby, säger Göran Westberg, en av dom nio kompisarna som tillsammans håller i bryggeriet.
– Vi har alla vanliga jobb och ölen gör vi på helgerna för under veckan klarar ölen sig själv, det står och jäser och puttrar, säger Göran.
Säljs på lokala krogar
Deras Ale säljs inte på systembolaget utan än så länge bara på tre olika krogar i Umeå och dom tvåhundra flaskorna dom hinner med att göra varje vecka har hittills köpts upp direkt.
– Vår utgångspunkt har inte varit att leva på det här, utan det är en hobby och kanske kunna erbjuda Umeåborna en egen öl i alla fall, säger Magnus Häggström, en annan av bryggarna.
Inom kort kommer dom att lansera ytterligare två märken i Umeå. Även dom är av sorten Ale.
– Det är ju för att vi gillar Ale själva och när 95 procent av alla öl som säljs är lager så försöker vi slå ett slag för Ale, avslutar Göran Westberg
Ola Holmström