Fler avgångar till sol och värme – nu ökas antalet utrikesdestinationer från flygplatsen i Umeå. Foto: TT

Fler charterresor från Umeå

Uppdaterad
Publicerad

Nu blir det fler chanser att lämna Umeå för sydligare breddgrader. I höst erbjuds även Teneriffa som charterdestination med direktflyg från Umeå.

Flera aktörer flyger från Umeå till utlandet, både charter och reguljärt och till vintern utökas antalet avgångar när en av dem, Fritidsresor, kraftigt ökar antalet platser från Umeå Airport.

– Ökningen är en fortsättning på Fritidsresors storsatsning på Umeå Airport som charterbas, säger Mathias Bergendahl på Fritidsresors informationsavdelning.

Nytt är också bolagets nya och femte destination Teneriffa dit man börjar flyga under höstlovet.

Utrikesdestinationer från Umeå Airport

Alicante, Spanien

Anatlya, Turkiet

Berlin, Tyskland

Bodrum, Turkiet

Cancun, Mexico

Las Palmas, Gran Canaria

Mallorca

Rhodos

Teneriffa

Zadar, Kroatien

Ving, Fritidsresor, Scandjet, De Tur, Nazar, Apollo, Norwegian och Malmö Aviation flyger till de olika destinationerna från Umeå Airport.

Källa: Umeå Airport

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.