Gummidäck som lyfts upp av en traktor, en man med grå kostym

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
”Vi kan ju inte bara lämna det i skogen” – hör Isac Andersson om varför det behövs en ny anläggning som ska återvinna bildäck i Ånäset. Foto: Berno Jonsson/SVT

Företag för gummiåtervinning storsatsar – bygger ny fabrik i Ånäset

Uppdaterad
Publicerad

En helt ny anläggning för att återvinna gummidäck ska byggas i Ånäset. Totalt ska företaget nu ta hand om 10 000 ton bildäck varje år.

Företaget Ecorub återvinner sedan tidigare gummidäck i den gamla tunnbrödsfabriken i Hökmark utanför Lövånger. Nu utökar företaget och bygger en helt ny anläggning för tiotals miljoner kronor i Ånäset.

Företaget tecknade nyligen ett nytt avtal med sina samarbetspartners där det ingår att man ska klippa 10 000 ton bildäck per år, detta var tidningen Mellanbygden först med att berätta.

– Det här är en stor ökning av vår verksamhet och avtalet är värt 55 miljoner kronor för oss och då kan vi inte bara hålla till mitt i Hökmarks by då det blir för trångt. Därför bygger vi en helt ny anläggning så vi får större produktionsytor att röra oss på, säger Isac Andersson, vd på företaget.

Efterlängtat i Ånäset

Ånäset har länge saknat industrietableringar och satsningen är efterlängtad på flera håll, även om det inte ger allt för många nya arbetstillfällen.

– Det här måste vara den största industrisatsningen som sker i modern tid i Ånäset, och även om verksamheten i Hökmark med tolv anställda fortsätter hoppas vi kunna anställa ytterligare ett par personer också i Ånäset , säger Isac Andersson.

I klippet: Hör honom berätta varför däckåtervinningen behövs.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.