Foto: TT

Försökte våldta kvinna på hotell – döms till fängelse

Uppdaterad
Publicerad

En man i 20-årsåldern försökte våldta en berusad kvinna som låg och sov i ett hotellrum. Nu döms han till fängelse.

Händelsen utspelade sig i augusti förra året på ett hotellrum i Norrbotten. Mannen och kvinnan kände varandra sedan tidigare. Mannen har varken velat erkänna eller förneka gärningen. Han har dock uppett att han var medveten om att kvinnan låg och sov och var kraftigt berusad när han försökte ha samlag med henne. Mannen avbröt våldtäktsförsöket när han märkte att kvinnan kvicknade till.

Skellefteå tingsrätt dömer nu mannen för försök till våldtäkt till fängelse i tio månader. Mannen ska också betala ett skadestånd på 35.000 kronor till kvinnan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.