Foto: SVT

Gonza-Ra nominerad till Kingsizegalan

Uppdaterad
Publicerad

Den Umeåbaserade rapparen Gonza-Ra är nominerad till årets soloartist på Kingsizegalan.

Tidningen Kingsize Magazine anordnar varje år Kingsizegalan, en gala med fokus på svensk hip-hop. I år har sju musiker nominerats till årets soloartist, däribland rapparen Gonza-Ra för sitt debutalbum ”Lavinfara”.

– Det känns verkligen jättebra, först och främst för att det är en grej som man har haft koll på länge. Att få se sitt eget namn bland alla stora artister gör att man får mer perspektiv på hur bra musiken spridit sig. Det är sjukt kul att det uppmärksammas, säger Gonza-Ra.

Att bli nominerad på Sveriges största hip-hop-gala är också en bra skjuts i karriären, något som gör att fler får ta del av musiken.

– Det är en uppmärksammad gala och en tidning som har många läsare. Det gör att musiken sprider sig bland folk som inte vet vem jag är ännu, säger Gonza-Ra.

Det är det svenska folket som röstar på sin favorit och den 27:e februari avgörs det vem som tar hem nomineringen. Utöver årets soloartist så delas även pris ut för ibland annat årets låt, årets album, årets grupp, årets producent och årets genombrott.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.