Nu planeras en ökning av produktionen vid gruvan som ägs av det australiensiska gruvbolaget Dragon mining.
-Det krävs alltid en del justeringar i början, men nu har vi kommit igång ordentligt, konstaterar Karl-Erik Marttala, vd för det Dragon minings svenska bolag.
Marttala beräknar att bolaget under det första verksamhetsåret har utvunnit drygt 2 ton guld. Detta gav intäkter på 170 miljoner kronor och en vinst efter finansnetto på 22,5 miljoner kronor.
Ursprungligen hade företaget efter några år tänkt öka brytningstakten från 300 000 till 500 000 ton årligen. Men när nu inkörningsproblemen verkar vara avklarade vill bolaget genomföra produktionsökningen redan i år. En ansökan om detta har lämnats in till miljödomstolen.
-Även om vi ökar brytningstakten räknar vi med att livslängden fortfarande är sex år. Detta eftersom vi redan har hittat en del ytterligare malm, konstaterar Marttila
Det är dock möjligt att gruvan kommer att kunna leva längre. Fyndigheten är nämligen inte avgränsad vare sig i längdriktningen eller på djupet. Ett prospekteringsprogram för sju till åtta miljoner har startats, som under året kan ge svar på om fyndigheten fortsätter utöver det idag kartlagda området.
Totalt arbetar ungefär 100 personer vid gruvan i Svartliden. 40 personer är direkt anställda av Dragon mining, övriga arbetar hos olika entreprenörer.
Arne Müller