Foto: Campus Skellefteå.

Här får 40 studenter stipendium

Uppdaterad
Publicerad

40 studenter på Campus i Skellefteå får stipendium för att arbeta med affärsidéer. Pengarna delas ut genom Samme Lindmarks stiftelse.

2016 blir det cirka 40 stipendiater som får dela på 800 000 kr. Stipendiaterna medverkar i 14 olika utvecklingsprojekt

Mer än fem procent av studenterna vid vid Umeå universitet och Luleå Tekniska Universitet i Skellefteå får därmed ett stipendium.

Fyra av tio stipendiater är en kvinna. Förutom att medverka i utveckling av projekten deltar stipendiaterna i ett utbildningspaket med inriktning på affärsutveckling och nyföretagande.

Stipendierna delas ut av en stiftelse som bygger på en donation av Samme och Maud Lindmark. Samme Lindmark är en före detta industri- och näringslivsprofil i Skellefteå. Här kan du läsa mer om stiftelsen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.