Fyra personer bär en bår med en person under en räddningsövning utomhus.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Vad har eleverna lärt sig under övning? Se studenten Cornelia Nilsson förklara i videon. Foto: Anna Bergman/SVT.

Här tränar Umeå-studenter på katastrofmedicin i Bjurholm

Uppdaterad
Publicerad

Studenter vid Umeå universitet har i veckan övat på att ge sjukvård vid katastrofhändelser på ett övningsområde utanför Bjurholm. De har fått träna på att hantera smittspridning, knivattacker – och medier.

– Det är häftigt att känna att man har den här kunskapen, säger studenten Cornelia Nilsson.

Campingen i Angsjön utanför Bjurholm har under veckan fått ikläda sig rollen som det krisdrabbade Tibet där det skett en jordbävning. Där har studenter som läser en kurs i katastrofmedicin vid programmet för kris- och konflikthantering byggt upp ett fältläger där den krisdrabbade befolkningen kunnat söka akut vård, psykologiskt stöd och vaccinerat sig.

Övningen har pågått från morgon till kväll, och till viss del även nattetid, och kantats med utmaningar såsom allvarlig smittspridning, knivattacker i vårdkön och mediahantering.

– När de här studenterna kommer ut kommer de att vara med och bygga upp civilförsvaret, som exempelvis beredskapssamordnare på kommuner och regioner. De kommer leda arbetet när det blir en stor kris i samhället och då vill vi att de ska upplevt hur det är, säger läraren Urban Johansson Kostenniemi.

Övningen arrangerades av Umeå universitet i samarbete med Kunskapscentrum för katastrofmedicin.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.