Det är fågellopporna som kliar så här års Foto: Sarefo/Wikimedia commons

Högsäsong för lopporna

Publicerad

Det är för tidigt för myggbett, men det finns ändå sånt som kan klia. Nu vaknar nämligen lopporna.

På vårkanten vaknar fågellopporna till liv efteratt ha legat i dvala i fågelholkarna. De millimeterstora räkliknande krypen ärhungriga och hoppar ut på jakt efter mat. Barnsom leker i snön, den som krattar sin gräsmatta eller de som rensar fågelholkar kanfå röda kliande loppbett på kroppen.

–Det finns många sorters loppor men troligtvis rör det sig om fågelloppor, sägerArvid Uggla, professor i parasitologi vid Sveriges lantbruksuniversitet i Uppsala.

Fågelloppornaär helt ofarliga, men betten kan bli infekterade om det klias för mycket pådem.

–Fågelloppor trivs inte hos människor utan suger lite blod och hoppar sen vidare,säger Arvid Uggla.

Snölopporna är oskyldiga

Ofta pratas det om att det är snöloppor som bits, men de är oskyldiga.

– Snöloppor är eninsekt, en hoppstjärt, som inte suger blod, säger Arvid Uggla.

Någon gång per veckakontaktas Anticimex i Umeå av folk som drabbats. De flesta har fågelholkar i närheten av huset.

– Det är framförallt katteroch hundar som drar in lopporna men vi tror att de också tar sig in genom öppnafönster eller efter att ha landat på täcken som hänger ute för luftning, sägerUlf Skoglund på Anticimex.

Hansråd för att slippa bli loppbiten inomhus är att dammsuga extra mycket runtdjurens sovplatser.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.