Hör Isak om den höga hyran han fick betala. Foto: SVT

Isak hyrde lägenhet i andra hand – betalade överpris

Uppdaterad
Publicerad

Isak Selmersson hyrde under ett år en trerumslägenhet i andra hand i Umeå. För den betalade han 8 700 kronor – ett överpris enligt Hyresgästföreningens jurist.

– Det är frustrerande men det är så läget ser ut när det är bostadsbrist, säger Isak.

Isak hittade lägenheten via en annons i en lägenhetsgrupp på sociala medier. Det var ett företag som hyrde ut lägenheten men trots det hyrdes den ut i andra hand. Hyran för trerumslägenheten var 8 700 kronor, inklusive el.

– Lägenheten var ganska nyrenoverad men lite halvsunkig. Jag tyckte att det kändes dyrt, säger han.

Han kontaktade Hyresgästföreningen för att rådfråga dem om hyran och fick veta att han betalade överpris.

– I jämförelse med andra lägenheter i samma storlek och i samma område så var den här ungefär 2 000 kronor dyrare.

”Man tar det man kan hitta”

Isak var inte medlem i hyresgästföreningen och kunde därför inte få hjälp av dem att driva ärendet vidare – och själv hade han ingen ork.

– Det känns som ett djupare problem med bostadsbristen än det här. Det är så svårt att få tag på en lägenhet att man tar det man kan hitta, säger han.

Idag har situationen löst sig för Isak. Numera har han fått förstahandskontrakt på en tvårumslägenhet.

– Nu bor jag i en väldigt trevlig tvåa tillsammans med min sambo, med en jätterimlig hyra.

Fakta: Vad är en skälig hyra i andra hand?

Lagen säger att den som hyr ut får ta en skälig hyra, och med det menas att man får ta ungefär 10% mer i hyra om man hyr ut med möbler och dessutom ersättning för el eller parkeringsavgift.

Den som hyr ut en bostadsrätt får ta ut driftskostnaden, till exempel bostadsrättsföreningens avgift plus kostnad för bostadsränta som ligger ett par procent över riksbankens ränta.

Källa: http://www.boupplysningen.se/hyra-ut/skalig-hyra

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.