Under söndagen stod det klart att Umeålaget tar klivet upp och spelar i den rikstäckande serien nästa säsong. Efter att ha besegrat Linköping med 9-4.
– Vi är klara för allsvenskan norra inför nästa säsong, och det känns jäkligt bra, säger Daniel Larsson.
Umeålaget mötte i helgen Konyaspor från Norsborg och KFUM Linköping. De tre lagen gjorde upp om två allsvenska platser.
Efter vinst med 3-0 mot Konyaspor på lördagen så gick resultaten Umeålagets väg även på söndagen. När Linköping slog Konyaspor på söndagseftermiddagen så stod det klart att Team Thorengruppen var klara för allsvenskan.
”skrålas rejält”
Både Linköping och Thorengruppen möttes på söndagseftermiddagen i en på papperet betydelselös match, eftersom de båda lagen redan var klara. Men Umeålaget visade att man hör hemma på den högsta nivån och spelade för vinst. De vann matchen med 9-4.
Hur ska ni fira det här?
– Vi hinner inte fira ikväll eftersom vi flyger hem strax, men det skrålas rejält i omklädningsrummet. Vi får fira rejält när vi kommer hem till Umeå, säger Larsson.