Turerna kring aktieaffärerna som Minervas skolledning genomförde i mars, har skapat arbetsmiljöproblem på skolan där många lärare berörs och känner sig lurade. Det vittnar de fackliga ombuden i Umeå om som i övrigt säger att de måste vara väldigt försiktiga med att gå ut med uppgifter för att skydda sina medlemmar.
Tvingats släppa sina aktieinnehav
Lärare ska enligt uppgift ha tvingats släppa sina aktieinnehav under en tid som var väldigt ogynnsamt för den enskilda. Nu mår de dåligt och de drygt hälften av lärarna som är fackanslutna vänder sig nu till fackliga förbund för att få stöd och kunskap.
– Här finns inget kollektivavtal. Vi har haft kurser för medlemmar om vad skillnaden är mellan serviceavtal och kollektivavtal och här skiljer det sig markant, men arbetsrätten är rätt stark, säger Maria Kronqvist kommunombud för Lärarnas Riksförbund som berättar att man haft ett par möten för medlemmar som arbetar vid Minervaskolan efter vårens turbulens.
Orsakat arbetsmiljöproblem
Anna Olskog ordförande för lärarförbundet i Västerbotten bekräftar tilltagande arbetsmiljöproblem vid Minervas grund- och gymnasieskola efter bolagsstormen.
– Vi kan ge stöd till skyddsombud och hjälpa medlemmar som ringer och ställer frågor.
En person har lämnat
Enligt fackombuden har hittills en person sagt upp sig på stående fot på grund av affärerna där flera lärare känner sig lurade.
– Advokater är kontaktade och det är en hel del vi måste avvakta och se hur det landar, säger Maria Kronqvist för lärarnas riksförbund, men helt klart är det en pressad situation för många av friskolan Minervas lärare just nu.
SVT har under fredagen sökt representanter för Minervaskolan utan resultat.