– Det är olyckligt att Umeå kommun erbjuder tjänster av det här slaget. Det handlar om ren psedovetenskap, säger Mattias Lundberg, psykolog i Umeå.
Det var badgästerna i Storsjöhallen i Holmsund som erbjöds koppning och fick löfte om att den gamla kinesiska alternativmedicinen skulle hjälpa mot det mesta. Den kommunala reklamen på badhusets digitalskärmar lovade bot mot huvudvärk, sömnlöshet, astma, reumatism, ischias och högt blodtryck. Nu har kommunen backat och förklarat att det hela var ett misstag.
– På vår reklamskylt stod det ”hjälper mot” olika sjukdomar, fast det borde ha stått ”kan hjälpa mot”. Vi ber om ursäkt för detta och har tagit bort reklamen nu, säger Lena Lindmark, behandlingsansvarig vid den kommunala Storsjöhallen i Holmsund.
”Dags att ställa högre krav”
Men Mattias Lundberg är av en annan åsikt.
– Vi vet inte alls om det ”kan hjälpa”. Det har inte utforskats närmare. Jag tycker inte att Umeå kommun ska hålla på med koppning. En privat företagare javisst, men inte en kommun, säger han och fortsätter:
– Vi ska ställa högre krav på offentligt finansierad verksamhet, säger psykologen Mattias Lundberg.
Fortsätter med behandlingarna trots kritiken
Lena Lindmark anser att det är tråkigt att det blivit som det blivit. Men Storsjöhallen tänker ändå fortsätta att erbjuda koppning till sina badgäster.
– Det här har vi gjort i flera år , men nu kommer vi att betonda starkt att det handlar om alternativmedicin för de som vill pröva på koppning.