Nekar till brott

Uppdaterad
Publicerad

Den terrormisstänkte mannen nekar till brott, det uppger hans advokat efter en paus i eftermiddagens förhör.

22-åringen som misstänks för att ha förberett ett terrordåd, förhördes av Säpo under lördagen, det uppger mannens advokat Ola Salomonsson och det bekräftar också Karin Rosander på åklagarmyndigheten.

SVT Nyheter har varit i kontakt med Säpo och åklagarmyndigeten men några närmare detaljer om vad förhören givit vill man inte säga något om. Gripandet av mannen har kringärdats av flera frågetecken – enligt uppgifter i dag ska det ha gått lugnt till och skett tidigare på dagen än vad som tidigare framkommit i vår rapportering.

”Han nekar”

Advokat Ola Samuelsson säger i en kort paus i förhören till Aftonbladet att han upplever att 22-åringen nekar till brott:

– Min uppfattning är att han nekar. Jag förstår att det låter luddigt, säger han.

22-åringen mår under omständigheterna väl, enligt Salomonsson.

– Han hanterar situationen ganska bra.

Vice chefsåklagaren Hans Ihrman har till klockan 12.00 i morgon att besluta om han ska begära den misstänkte häktad eller inte. Enligt Åklagarmyndighetens informationsdirektör Karin Rosander kommer Ihrman inte att lämna några kommentarer till medierna i dag.

Skäligen misstänkt

Mannen är anhållen av åklagaren på den lägre misstankegraden – skäligen misstänkt, ett fortsatt frihetsberövande kräver ett beslut om häktning av domstol.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.