I fokus är drygt 89 miljoner euro i skadestånd som den regionala myndigheten, Junta de Andalucia, stämde Boliden på 2002 – fyra år efter det att sex miljoner kubikmeter giftigt avfallsvatten runnit i en flod och översvämmat odlingsarealer.
Tingsrätten i Sevilla avvisade myndighetens civilrättsliga talan av formella skäl. Då valde myndigheten en annan väg, som efter flera år tog tvärt stopp när landets högsta administrativa instans fann att ärendet inte heller var administrativt.
Beslut i Högsta domstolen
Junta de Andalucia, som befann sig i ett juridiskt ingenmansland, vände sig då till en specialkammare inom högsta domstolen. I slutet av förra året kom utslaget: Ärendet är civilrättsligt och ska återupptas av tingsrätten i Sevilla.
Fallet kommer att hålla spanska domstolar sysselsatta i minst sju år om det vandrar hela vägen till högsta instans, noterar tidningen El Pais.
Samma domare
El Pais berättar också att tingsrättsdomaren – samma person som 2002 – inom kort väntas att ta sig an ärendet.
I sin senaste årsredovisning skriver Boliden att bolaget inte förutser någon väsentlig ekonomisk skada på grund av processen.
– Den bedömningen kvarstår alltjämt, säger Bolidens chefsjurist Eva Rydén till TT.
Bolidens dammolycka
När en sättning i marken fick dammvallen vid bly- och zinkgruvan Los Frailes i Aznalcóllar väster om Sevilla att rämna i april 1998 var en av Spaniens största miljökatastrofer ett faktum.
Sex miljoner kubikmeter giftigt avfallsvatten rann ut i floden Guadimar. Mängder av fisk och fågel dog. Stora odlingsarealer förorenades och nationalparken Coto Doñana hotades.
Saneringskostnaderna blev enorma. Andalusiens regionsregering och det spanska miljödepartementet har begärt ersättning av Boliden, som 2001 avslutade sin gruvverksamhet i södra Spanien. Bolaget har också bidragit till uppstädningen. (TT)