Foto: SVT.

”Pia, hör du mig?”

Uppdaterad
Publicerad

Under gårdagens Sverige Idag ledde tekniska problem till en komisk dialog mellan programledaren Per-Anders Fredriksson och meteorologen Pia Hultgren. Se klippet här.

Sverige Idag sänds från Umeå och det var under gårdagens sändning av Sverige Idag som tekniken strulade. Programledare PA skulle få en tio-dagars väderrapport av meteorologen live från Stockholm. Men plötsligt bröts samtalet dem emellan.

– Det är så ibland med live-tv. Det var såklart synd men samtidigt blev det lite roligt, säger Per-Anders Fredriksson till Västerbottensnytt.

Blooper Umeå

Trots upprepade försök att få kontakt gick det inte. Det hela slutade med att programledaren försökte dra vädret själv.

Kan du något om väder?

– Haha, jag har ju varit ute mycket i många olika väder, säger Per-Anders Fredriksson till Västerbottensnytt.

– Men jag har pratat med meterologen i ett års tid så lite har jag nog snappat upp, fortsätter han.

Men hon fortsatte prata samtidigt som du pratade?

– Ja, hon såg mig på en tv-skärm men hörde inte vad jag sa. Jag kanske skulle jag ha försökt prata teckenspråk med henne, men tyvärr kan jag inte det.

Blev du inte stressad?

– Det blev lite svettigt där ett tag, men jag blev inte stressad, säger PA Fredriksson, programledare på Sverige Idag.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Blooper Umeå

Mer i ämnet